We are a leading Manufacturer of diacetone alcohol 123-42-2, 4-fluorobenzophenone, isopathlic acid 121-91-5, bromo acetyl bromide (598-21-0) and 3-chlorobenzonitrile(766-84-7) from Surat, India.







₹ 2400 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Litre |
| Physical State | Liquid |
| Brand | CYNOR |
| Molecular Weight | 116.16 g/mol |
| Density | 0.94 g/cm3 |
| Melting Point | -47 |
| Grade | Extra Pure |
| Color | Light Yellow |
| Flash Point | 58 degree c |
| Boiling Point | 166 degree c |
| Chemical Formula | C6H12O2 |







₹ 700 / KgGet Latest Price
| Purity | 97% |
| Usage/Application | Used as a photoinitiator for UV-curable coatings and inks |
| Packaging Size | 50 KG |
| Physical Form | POWDER |
| Chemical Formula | FC6H4COC6H5 |
| CAS Number | 345-83-5 |
| Molecular Weight | 200.21 |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 2800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 99% |
| Grade | Technical Grade |
| Usage/Application | Laboratory |
| CAS Number | 121-91-5 |
| Chemical Formula | C6H4-1,3-(CO2H)2 |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Purity | 98% |
| Grade | LR,AR |
| Usage/Application | Lab |
| Packaging Type | bottle |
| Packaging Size | 1 litre |
| Physical Form | liquid |
| Chemical Formula | BrCH2COBr |
| CAS Number | 598-21-0 |
| Molecular Weight | 201.86 g/mol |
| Boiling Point | 147-150 DegreeC at 760 mmHg |



₹ 4300 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 20 Kg |
| CAS Number | 873 32 5 |
| Grade Standard | AR,LR |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Drum |
| Chemical Formula | C7H4ClN |
| Molecular Weight | 137.57 g/mol |
| Melting Point | 44.6 Deg C |
| Packaging Size | 25 KG, 250 KG,500 KG |
Uttam Vaghasiya (Partner)
Cynor Laboratories
Plot No-35,36, National Industry-1, Navi Paradi, Kamrej, Sayan, Surat - 394150, Gujarat, India



