Providing you the best range of nicotine benzoate (88660-53-1), cynor starch soluble powder, hexamethyldislane chemical, 2,7-dichloro-alpha.....cas no. 53221-14-0, 2-amino -2 - methyl- 1 propanol 78-96-6 and zinc chloride (dry) lr 500 gm with effective & timely delivery.






₹ 1800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Grade Standard | IP |
| Purity | 99% |
| Packaging Type | Drum' |
| Packaging Size | 25 KG, 100 KG, 250 KG, 500 KG |
| Molecular Formula | C17H20N2O2 |
| Molecular Weight | 284.36 |



₹ 2374 / KgGet Latest Price
| Packaging Size | 500g |
| Cuisine | Indian |
| Type | Plastic Bottle |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Cynor |
| Chemical Formula | (C6H10O5)n |




₹ 2500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Purity | 99% |
| Grade | LR,AR |
| Packaging Type | PLASTIC BOTTLE |
| Packaging Size | 500ML,2.5LTR |
| Physical Form | LIQUID |
| CAS Number | 1450-14-2 |
| Country of Origin | Made in India |
Hexamethyldisilane (HMDS) is an organosilicon compound consisting of two silicon atoms bonded to six methyl groups (-CH₃) in a linear structure. It is a colorless liquid that is highly volatile and has a slightly sweet odor. Hexamethyldisilane is widely used in the electronics, chemical, and pharmaceutical industries due to its unique reactivity and properties.
HMDS is typically used as a siliconizing agent, a precursor for the production of silicone compounds, and a reagent in hydrosilylation reactions. Its high volatility and ability to react with various organic and inorganic compounds make it a useful compound for surface modification, coatings, and in processes that require silicon-based materials.
Chemical Properties:Electronics Industry:
Silicone Production:
Surface Modification:
Chemical Synthesis:
In the Pharmaceutical Industry:




₹ 6000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Excipient Type | CHEMICAL |
| Grade | USP Grade |
| Packaging Size | 25 kg |
| Form | Powder |
| Origin | Synthetic |
| Certification | USP |
| Shelf Life | 2 Years |
| Molecular Formula | C23H29Cl2NO |






₹ 5500 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Litre |
| Isomer Type | 2-Methoxy-1-Propanol |
| Brand | CYNOR |
| Boiling Point | 160 degree c |
| Density | 0.934 |
| Melting Point | -2degree c |
| CAS No | 78-96-6 |
| Molecular Weight | 90.12 g/mol |
| Chemical Formula | Not Specified |
| Grade Standard | AR Grade |
| Flash Point | 35 degree c |



₹ 1624 / KgGet Latest Price
| Purity/Concentration | Greater than 99% |
| Form | Powder |
| CAS No | 7646-85-7 |
| Grade | Laboratory |
| Molecular Formula | ZnCl2 |
| Packaging Size | 500 GM |
| Packaging Type | PLASTIC BOTTLE |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 10000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Purity/Concentration | 98% |
| Purity | 98% |
| Grade | LR Grade |
| Form | Powder |
| Chemical Formula | Ce(NH4)2(NO3)6 |
| CAS Number | 16774-21-3 |
| Molecular Weight | 548.26 g/mol |
| Country of Origin | Made in India |
Ceric ammonium nitrate (CAN) is the inorganic compound with the formula (NH4)2[Ce(NO3)6]. This orange-red, water-soluble cerium salt is a specialised oxidizing agent in organic synthesis and a standard oxidant in quantitative analysis.



₹ 3600 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade Standard | AR Analytical Grade |
| Purity | 99% |
| Physical State | Liquid |
| Usage/Application | Industrial Equipment Cleaning |
| Packaging Type | Bottle |
| CAS No | 123-54-6 |
| Chemical Formula | CH3.CO.CH2.CO.CH3 |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 280 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Purity | 98.50% |
| Packaging Details | 1kg Bag |
| Grade | AR Grade |
| Usage/Application | Laboratory |
| CAS Number | 1066-33-7 |



₹ 7600 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| CAS Number | 10025-91-9 |
| Form | Powder |
| Chemical Formula | SbCI3 |
| Molecular formula | SbCl3 |
| Country of Origin | Made in India |
| Purity | 98% |



₹ 8100 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Purity | 98% |
| Grade | LR |
| Packaging Size | 1 KG |
| Chemical Formula | C5FeN6Na2O.2H2O |
| CAS Number | 13755-38-9 |
| Molecular Weight | 297.95 |



₹ 7600 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Physical State | Powder |
| Packaging Size | 1KG |
| Purity % | 98% |
| Grade | LR |
| Grade Standard | Lab Grade |
| Purity | 97.5% |
| CAS No | 119-93-7 |
| Usage/Application | Laboratory |
| Chemical Formula | C14H16N2 |
| HS Code | 29214330 |



₹ 1000 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Litre |
| Purity % | 99% |
| Grade Standard | Lab Grade |
| Packaging Type | PLASTIC DRUM |
| CAS Number | 141-78-6 |
| CAS No | 141-78-6 |
| Chemical Formula | C4H8O2 |
| Molecular Weight | 88.11 |
| HS Code | 29153100 |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 5500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Isomer Type | 3-Aminophenol |
| Purity | 99% |
| Grade | LR |
| Form | Powder |
| Melting Point | 180–190°C |
| Packaging Type | Plastic Bottle |
| Packaging Size | 25 kg |
| Application | Pharma Intermediate |
| Molecular Weight: | 174.20 |




₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity % | 97% |
| Packaging Details | 25 kg Bag |
| Grade Standard | Lab Reagent LR Grade |
| CAS No | 529-33-9 |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 8000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Assay | 99% |
| Moisture | ≤0.5% |
| Form | POWDER |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Technical |
| Packaging Type | MS Drum |
| Mol. Weight | 235.28 |



₹ 1360 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Litre |
| Grade Standard | Lab Grade |
| Purity % | 99% |
| Chemical Formula | CH3CN |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 860 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Grade | Lab Grade |
| Purity % | 99% |
| Usage/Application | Laboratory |
| Cas Number | 100-97-0 |
| Chemical Formula | (CH2)6N4 |
| Molecular Weight | 140.19 |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 720 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Packaging Size | 1kg |
| Grade Standard | Reagent Grade |
| Physical State | Powder |
| Usage/Application | Laboratory |
| Purity | 98% |
| Cas Number | 7784-27-2 |
| Molecular Weight | 375.13 |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 5000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 99% |
| Grade | Technical |
| Form | Powder |
| Color | Off White |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Molecular Formula | C16H12N2 |



₹ 800 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Litre |
| Purity | 99% |
| Packaging Details | 1 litre bottle |
| Physical State | Liquid |
| Packaging Type | Drum |
| CAS No | 67-64-1 |
| Chemical Formula | (CH3)2CO |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 1800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Purity/Concentration | 97% |
| Grade | LR Grade |
| Purity | 95% |
| Form | Powder |
| Chemical formula | NH4F |
| Formula | NH4F |
| Molecular Weight | 37.04 |
| CAS Number | 12125-01-8 |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 3800 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| Purity | 97% |
| Grade | Technical Grade |
| Form | Crystals |
| Usage/Application | Chemical Industry |
| Molecular Weight | 97.94 g/mol |
| Chemical Formula | NH4Br |
| CAS Number | 12124-97-9 |
| Country of Origin | Made in India |




₹ 500 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Litre |
| Grade Standard | Lab Grade |
| Purity % | 95% |
| Packaging Details | 200 L Drum |
| CAS No | 2074703-11-8 |
| Chemical Formula | C9H4BrCl2FN2 |
| Country of Origin | Made in India |
| Molecular weight | 342.93 g/mol. |




₹ 2700 / LitreGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Litre |
| Assay | 99% |
| Purity Grade | AR Grade |
| Packaging Size | 1 L |
| Brand | cynor |
| Form | Liquid |
| CAS No | 78-93-3 |
| Moisture | <0.1% |
| Packaging Type | Bottle |
| Molecular Weight | 206.24 |
| molecular formula | C₁₂H₁₄O₃ |
Uttam Vaghasiya (Partner)
Cynor Laboratories
Plot No-35,36, National Industry-1, Navi Paradi, Kamrej, Sayan, Surat - 394150, Gujarat, India























