Providing you the best range of dimethyl 2,6- napthalenedicarboxylate 840-65-3, methyl benzothiazine isopropyl ester, 2 amino 5 methyl thiazole, 4-bromophenylacetic acid (1878-68-8), para chloro nitro benzene 99% (for synthesis) (pncb) and 3, 4-dihydroxy acetophenone(1197-09-7) with effective & timely delivery.






₹ 5500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 99% |
| Grade | AR GRADE |
| Packaging Type | PLASTIC BOTTLE |
| Packaging Size | 1 KG, 5 KG, 25 KG, 50 KG, 500 KG |
| Physical Form | SOLID |
| Chemical Formula | C14H12O4 |
| CAS Number | 840-65-3 |
| Molecular Weight | (244.25) g/mol |
| Country of Origin | Made in India |



₹ 1800 / KgGet Latest Price
| Color | White |
| I Deal in | New only |
| Location | Pan India |
| Payment Mode | Online/Offline |
| Form | Powder |




₹ 5000 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Purity | 98% |
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25 kg |
| Grade | Technical Grade |
| Application | CHEMICAL |
| Moisture Content | <1% |
| Melting Point | 145–150°C |
| Packaging Type | Fiber Drum |
| Country of Origin | India |
| Molecular Formula | C4H6N2S |




₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 25 Kg |
| Usage/Application | laboratory |
| Packaging Size | 25 kg |
| Purity % | 98% |
| Packaging Type | plastic bottle |
| Country of Origin | Made in India |
| Chemical Formula | C8H7BrO2 |
| Molecular Weight | 215.05 g/mol |




₹ 1200 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 1 Kg |
| CAS No | 100-00-5 |
| Purity | 99% |
| Purity % | 99% |
| Packaging Details | 1 kg |
| Usage/Application | Another major use of 4-nitrochlorobenzene is its condensation with aniline to produce 4-nitrodipheny |
| Grade Standard | Lab Grade |
| Physical Form | pale yellow solid |
| Chemical Formula | C6H4ClNO2 |
| CAS Number | 100-00-5 |
| Molecular Weight | 157.55 |



₹ 500 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Kg |
| Grade Standard | Industrial Grade |
| Purity % | 98% |
| Packaging Details | 50 kg Bag |
| Usage/Application | chemical intermediate in pharma industry |
| Molecular Formula | C8H8O3 |
| Molar Mass | 152.15 g/mol |
| Country of Origin | Made in India |





₹ 600 / KgGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 100 Kg |
| Physical State | Powder |
| Purity | 99.50% |
| Usage/Application | Industrial |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Packaging Details | 25 Kg Bag |







₹ 600 / KgGet Latest Price
| CAS NO | 577-19-5 |
| Molecular Weight | 202.01 |
| Packaging Size | 50 KG |
| Purity | 98% |
| Grade Standard | Technical Grade |
| Physical State | Powder |
| Usage/Application | Industrial |
| Melting Point | 40-42 DegreeC (lit.) |
Uttam Vaghasiya (Partner)
Cynor Laboratories
Plot No-35,36, National Industry-1, Navi Paradi, Kamrej, Sayan, Surat - 394150, Gujarat, India






